Topaç Topi’nin Turundan:

Beyblade ve Topi Selin’i ve Tangram’in parçalarını  aramaya devam ederler..Mi  notası olan Turuncu istasyona gelirler..

topluca  “together” yazılıdır bu sefer  istasyonda…”

Beyblade.  Ne yani ne yapıyorlar ki burada bu insanlar…Burada birçok kişi var çocuk da var , yaşlılar da var.

Topi;  hepsi ipin ucundan tutmuşlar, bak birşey çiziyorlar, .

Beyblade: Birlikte hareket ediyorlar, hatta dönüyorlar şimdi. Zor bir iş galiba yaptıkları, ve sürekli konuşuyorlar, ama çok dikkatliler.

Topi.  Bak bak ne çiziyorlar… top çiziyorlar galiba….top topaca benzedi, bak şu sarışın çocuk öyle bir kendine çekti ki birdenbire, top topaca benzedi…

Beyblade: Topaca bir yüz de çiziyorlar… Eee bu bir oyun mu yani?

Topi: Evet, bu oyunu çeşitli şekillerde oynayabilirsin. Büyükler de . Biliyorsun günümüzde hep yarış oyunları var.  Birbirleriye yarışıyor çocuklar, büyükler.

Az önceki  Akıl oyunları, takıl oyunları, bunlarda bile hep bir yarışma var ya da hep bir başarı elde etme, kazanma var. Takım halinde de yarışılıyor. Seyirciler de taraf oluyorlar zaten.

Ortaklaşa, ortak bir hedef için oynanmıyor,  bir iş yapılmıyor, hareket edilemiyor, tasarlanıp planlanmıyor, işbirliği yapılmıyor.

 Oysa yaşamda çoğu zaman birlikte hareket etmek gerekiyor, her tür insan..

Ne mutlu ki çocuklar birbirleriyle oynuyorlar, büyük küçük, zengin fakir birlikte oynuyor, hatta bazen birbirinin konuştuğu dili  bilmeyen çocuklar birlikte oynuyor.

Beyblade: İngilizcesi together yani.

Topi: Teknoloji..var bir de T li.. Bir taraftan da çocuklar da hep  bir yarış içinde, teknoloji ilerledikçe de yarışmaya devam ediyor çocuklar,   ellerindeki tabletlere, telefonlara  yüklenenlerle, kendi kendilerine yarışıyorlar. Acaba teknoloji insanları  birbirinden ayırıyor mu? Ayy bir de teknolojik robotlar,  oyuncaklar var.

Beyblade: Aman sen de hep ders verir gibi konuşuyorsun. Hep günümüz oyuncaklarını, çocuklarını eleştiriyorsun.. Oyunun keyfi zaten yarışmada..Benimle oynayan çocuk  mesela yarışlarda genelde kazanıyor…..Devamı   Gel Oyna’da..oyunlarla, hikayelerle..